شهر اینترنتی نی ریز

تجربه ی شهروندی مدرن

معرفی اجمالی شهر اینترنتی نی ریز

معرفی

سامانه ineyriz تحت عنوان “شهر اینترنتی نی ریز”، یک وب سایت و اپلیکیشن ارائه دهنده ی خدمات آنلاین (شامل: فروشگاه آنلاین، نوبت دهی آنلاین، بانک اطلاعات مشاغل، آگهی و نیازمندی ها) ویژه عموم شهروندان شهر نی ریز اعم از صاحبان کسب و کار و مخاطبان آنها است که با مطالعات گسترده و پژوهش های میدانی صورت گرفته توسط “استودیو دیزاین داینامیک” طراحی و با نظارت شهرداری محترم شهر نی ریز در دسترس قرار گرفته است.

این سامانه، یک سیستم یکپارچه از پلتفرم هایی است که هر کدام به تنهایی نیازهای اصلی و قابل اجرا در فضای مجازی را برای شهروندان مرتفع می کنند و از سوی دیگر با آماده سازی امکانات نرم افزاری و دامنه وسیعی از اطلاع رسانی و تبلیغات به هر چه بیشتر دیده شدن کسب و کارها کمک خواهد کرد.

لوگوی شهر اینترنتی نی ریز - ineyriz

"چرا" ما هستیم؟

سامانه ineyriz برای کمک به توسعه کسب و کارها و ارتقا نیازهای شهروندان در فضای مجازی راه اندازی شده است. با این هدف، تیم طراح با در نظر گرفتن نیازهای هر دو وجه پلتفرم شامل “ارائه دهنده” و “دریافت کننده” کالا و خدمات، اقدام به پیاده سازی بهترین راهکار برای تمام کاربران نموده است. بر این اساس، ویژگی منحصربفرد  ineyriz را می توان مجتمع و یکپارچه بودن تمامی زیر سیستم ها در یک سامانه ی واحد دانست. این ویژگی از یک سو باعث می شود کاربر، برای هر سامانه نیاز به نصب چندین اپلیکیشن مجزا و یا به خاطرسپاری چندین آدرس وبسایت نداشته باشد. از سوی دیگر این یکپارچگی موجب می شود تا حجم مراجعات روزمره شهروندان به این سامانه رو به فزونی داشته و کلیه ی ذینفعان این سامانه اعم از فروشندگان کالا، ارائه دهندگان خدمات، کسب و کارها و آگهی دهندگان با حجم بیشتری از مخاطب هدف مواجه شوند.

"چطور" ارایه می دهیم؟

در حال حاضر این سامانه، شامل 4 زیر سیستم است که بر اساس نیاز شهروندان طراحی شده و به صورت هوشمند و دقیق با یکدیگر تعامل سازنده دارند.

۱. سامانه فروشگاه آنلاین

این زیر سیستم بصورت پلتفرم کسب و کار بازارچه ای (Market Place) این امکان را به کلیه ی فروشندگان کالا از صنوف مختلف مستقر در شهر نی ریز می دهد تا با فرایندی آسان و سریع فروشگاه مجازی خود را راه اندازی کرده و کالاهای خود را جهت فروش به سایر شهروندان عرضه نمایند.

سایر شهروندان نیز می توانند با مراجعه به فروشگاه، به کلیه ی کالاهای عرضه شده توسط فروشندگان دسترسی داشته و در فضایی امن و قابل اعتماد اقدام به خرید نمایند.

۲. سامانه نوبت‌دهی آنلاین

این زیر سیستم به کلیه ی ارایه دهندگان خدمات اعم از پزشکان، آرایشگران، مدرسین، ارایه دهندگان خدمات خودرو، ارایه دهندگان خدمات منزل و … این امکان را می دهد تا خدمات خود را در بستری سریع و دقیق جهت ارایه ی نوبت به مشتریانشان ثبت نمایند. هر ارایه دهنده دارای یک پنل کاربری مدیریت نوبت خواهد بود که از آن طریق قادر است به بهترین شکل، مشتریان و نوبت های درخواست شده توسط آنها را مدیریت کند.

شهروندان نیز با مراجه به صفحه ی نوبت دهی لیستی کامل و قابل جستجو از کل خدمات نوبت دهی سطح شهر را مشاهده کرده و قادر خواهند بود نسبت به دریافت نوبت از هر ارایه دهنده، متناسب با وقت آزاد و تاریخ دلخواه خود اقدام کنند.

۳. سامانه بانک اطلاعات مشاغل

این زیر سیستم در واقع نسخه ای کامل و پیشرفته از دفترچه تلفن های سنتی است که توسط شرکت های مخابراتی و یا آژانس های تبلیغاتی چاپ می شدند. صاحبان کسب و کارها ازین طریق می توانند کسب و کار خود را هر چه بهتر معرفی کرده و با قابلیت بروز رسانی در فضای مجازی حضور موثری داشته باشند. از مزایای خاص این بانک حضور تمامی مشاغل سطح شهر به صورت رایگان می باشد و تلاش شده است دسترسی عموم شهروندان به تازه ترین اطلاعات مشاغل و کسب و کارها در سریعترین زمان و با امکاناتی نظیر نقشه با قابلیت مسیریابی، اطلاعات تماس با قابلیت شماره گیری، شبکه های اجتماعی، نظرسنجی کیفیت خدمات توسط مشتریان، رزومه ساز و گالری تصاویر و ویدئو و … فراهم آید.

۴. سامانه آگهی و نیازمندی ها

عدم وجود سیستم جامعی در این حوزه، شهروندان را به سمت استفاده از شبکه های اجتماعی نظیر واتس اپ، تلگرام یا اینستاگرام سوق داده است. کما اینکه بر همگان مشخص و مبرهن است که شبکه های اجتماعی محلی مناسب و حرفه ای بدین منظور نبوده و گاها آگهی ها در میان انبوهی از پست های جدید کاربران گم شده و قابلیت جستجو و مشاهده دقیق از آن آگهی سلب شده است. این زیر سیستم با بهره گیری از موتور قدرتمند خود این قابلیت را به کاربران می دهد تا هر نوع آگهی خرید، فروش، استخدام و … را بدون نگرانی از نواقص شبکه های اجتماعی در دسته بندی های منظم و با جزییات کامل به سرعت ایجاد و منتشر کنند.

ما "که" هستیم؟

رویکرد ما در این مسیر “رویکردی بومی با تفکری جهانی” بوده و تمام تلاش برای ایجاد بستری کاملا کاربردی و آسان برای بهبود سبک زندگی شهروندان بکار گرفته شده است.

بنابراین نگاه کلی تیم طراح بر این بوده است تا با مطالعات دقیق روانشناختی و رفتارشناسی مردم بومی، فرهنگ و رفتارهای روزمره ی آنها را برای استفاده از یک سامانه ی اینترنتی پویا و موثر، شناسایی کرده و فرایند عملیاتی هر خدمات را متناسب با نیاز منطقه ای آنها بومی سازی و اجرا کنند.

در این راستا استودیو دیزاین داینامیک به عنوان یکی از مجموعه های معتبر و برتر کشور در حوزه ی طراحی و توسعه ی کسب و کار، با استفاده از دانش فنی و آکادمیک تیم توانمند خود سعی نموده است تا با بکارگیری متد تفکر طراحی (Design Thinking) که یکی از جدیدترین و پرکاربردترین متدهای طراحی و توسعه کسب و کار در جهان است و استفاده از ابزارهای آن، فرایند طراحی یک سیستم اینترنتی شهری را به صورت کاملا بومی سازی شده پیش ببرد.